چاپ خبر
دبیرستان علامه حلی 4 تهران دوره اول یکشنبه, ۰۲ آذر ۱۳۹۹
چطور با وجود کرونا انگیزه‌هایمان را تقویت کنیم؟
شیوع کرونا و شرایط فعلی باعث شده انگیزه‌ام را از دست بدهم و نتوانم مثل قبل پرانرژی باشم. راهنمایی کنید که چگونه حالم را بهتر کنم؟

شیوع کرونا و شرایط فعلی باعث شده انگیزه‌ام را از دست بدهم و نتوانم مثل قبل پرانرژی باشم. راهنمایی کنید که چگونه حالم را بهتر کنم؟

1- برای اینکه در شرایط کرونا بتوانید انگیزه و نشاط خود را حفظ کنید، مهم‌ترین مسئله این است که روی ذهن و فکر خودتان کار کنید. اگر دائماً به بیماری، ترس از ابتلا و مرگ و میر فکر کنید یا ذهنیت شما این باشد که به خاطر وجود کرونا باید گوشه‌گیر شد و کلیه ارتباطات و فعالیت‌ها را تعطیل کرد یا... طبیعتاً احساسی جز افسردگی و کرختی نخواهید داشت. پس اول از همه فکر خود را تغییر دهید و سعی کنید شرایط فعلی جهان را بپذیرید و با آن سازگار شوید.

2- برای این سازگاری سعی کنید با حفظ پروتکل‌های بهداشتی با اقوام درجه یک ارتباط داشته باشید، حتماً ساعاتی از روز را در منزل یا در فضای سبز خلوتی که نزدیک منزل‌تان باشد ورزش کنید. ورزش‌هایی که روی ذهن کار می‌کنند بسیار مناسب هستند.

۳- هر چند وقت یک بار، سعی کنید وسط هفته که خلوت است، همراه خانواده لب رودخانه یا به کوهنوردی بروید. بخشی از وقت‌تان را به انجام امور مورد علاقه که در گذشته وقت کمتری برایش داشتید اختصاص دهید. مخصوصاً اگر اهل هنر هستید، کارهای هنری برای آرامش بیشتر، بسیار مناسب هستند. مثل قصه نویسی، نقاشی، خطاطی، آشپزی، گلدوزی و حتی کارهای فنی مثل رباتیک و...

۴در کلاس‌های مجازی که مورد علاقه شما هستند ثبت نام کنید یا اگر در موضوعی ضعیف هستید با شرکت در این کلاس‌ها آن را تقویت کنید، مثل کلاس زبان، یا آموزش قرائت و حفظ قرآن و.... الان تعداد زیادی از این کلاس‌ها وجود دارند که هزینه کم و کیفیت خوبی دارند. حتی کلاس ورزش هم به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

۵- سعی کنید خلاقیت خود را در این دوران شکوفا کنید. کارهایی انجام دهید که نه تنها برای خودتان مفید باشد بلکه خیری به دیگران هم برساند. مثلاً اگر چیزی را بلدید در فضای مجازی شروع به تدریس آن کنید، یا سعی کنید در فضای مجازی، گروه‌های خیریه درست کنید، یا حتی از طریق فضای مجازی، کسب و کاری برای خودتان راه بندازید، یا هر فکر و ایده‌ای که دارید می‌توانید در فضای مجازی به اشتراک بگذارید. در این ایام فضای مجازی ظرفیت بسیار خوبی دارد اگر از آن درست استفاده کنید.

6- کرونا را به عنوان یک فرصت نگاه کنید. دورانی که در گذشته هرگز نداشتید و امروز می‌توانید نهایت استفاده را از آن ببرید. سعی کنید به موقع بخوابید تا صبح هم بتوانید زود بیدار شوید، چراکه نامنظم بودن خواب خودش سستی و کرختی به همراه می‌آورد. تغذیه مناسبی داشته باشید و از زیاده‌روی در خوردن پرهیز کنید.

۷- به طور کلی باید سبک جدیدی از زندگی را برای خودتان ایجاد کنید و در نهایت سعی کنید ارتباط خود را با خدا قوی‌تر کنید. نماز اول وقت را برای خود یک اصل قرار دهید، همچنین پایبندی به خواندن اذکار سفارش شده در جهت عدم ابتلا به بیماری، بسیار آرامش‌بخش است.

انتهای پیام/.